SS Artiklid
18.01.2016

Põhja täht

Evelin Luik, NAK 2015 parim lõpetaja, räägib Põhjatähest.
Teksti autor: Martin Mägi.
Piltide autor: Margo Napp

Põhjatäht, mille ümber näib pöörlevat kogu põhjamaade taevas, on tegelikult kolmiktäht, mis asub meist umbes 400 valgusaasta kaugusel. Samamoodi moodustas kolmiktähe Põhja-Tallinnas toimunud Põhja kompanii õppus Põhjatäht ja detsembri alguses pöörles selle ümber kõigi Põhja kompanjonide maailm.
 
Põhja kompanii särav täht on ka NAK2015 parim kursuslane, jaoülem kapral Evelin Luik.

  


Evelin, kui kaua Sa enne NAKi jaoülem olid?
Enne NAKi olin ma jaoülema abi tegelikult. Olen saanud ka rühma sidemehe väljaõppe, päris JÜ-ks sain oktoobri alguses.
 
Olid NAKi parim kursuslane ja see oli vist esimene õppus pärast NAK? Mida Sa tegid nüüd teisiti, tuginedes oma NAKilt saadud oskustele?
Novembris lahinglaskmistel olin esimest korda pärast NAK-i lõppu JÜ-na väljas. Raske on võrrelda, mida tegin teisiti, sest enne NAK-i lõpetamist ma ei saanud eriti JÜ-na praktiseerida.
 
Kirjelda oma Põhjatähe kogemust?
Põhjatäht oli väga vajalik õppus tervele kompaniile, sest olime väljas reaalses linnakeskkonnas ning tegutsesime nendes tingimustes, kuhu me ka tegelikult esmajärjekorras satume, st peamiselt erineski ta keskkonnavaliku tõttu.
Minu jaoks oli see esimene juhtimiskogemus enda „pärisjaoga“ hoonestatud ala lahingus. Esimene nihe rutiini oli juba Plangus, kui mulle anti pooljaoks juurde lõunakate võitlejad – siinkohal minu lugupidamine – lõimumine kulges valutult ning JÜ-na pead sellisteks täiendusteks valmis olema ja juurde tulijad kiirelt kurssi viima vajaliku infoga.
 
Teine meeldejääv moment oli öine patrull Põhja-Tallinna kõige kurikuulsamas piirkonnas – Liinidel, kus ka väike nokastanud noorsandi intsident aset leidis – JÜ-na pead juba varakult olukorda hindama ja näiteks malelauas liikuvale jaole ohu lähenedes andma käsu vahesid vähendada.
 
Kolmandaks väärtuseks oli Paljassaare lahingu intensiivsus, st ca 4 tundi oli VA aktiivne, meile määrati haavatud, kellega pidin kiirelt tegutsema, koordineerima vasturünnakud juurdetulnud TTR-iga ning olema RÜ käsu peale kogu aeg manööverdamisvalmis QRF-i minekuks.
 
Mis on Sinus kui jaoülemas muutunud NAKi tõttu?
Mina kui JÜ ongi puhtalt NAK-i tulem, aga võrreldes sellega, et ma varem lihtsalt targutasin ja kujutasin ette, kuidas jagu peaks juhtima, siis nüüd ma tean sisuliselt palju rohkem. Ma olen uhke selle üle, et oskan erinevaid käske õigesti anda, tuld juhtida, maastikku ja VA-d analüüsida ning tean, et ka halb otsus on parem kui otsustamatus, st enesekindlus on kasvanud.
Samas olen täheldanud ka negatiivset muutust, st mõjun ülemana kurjana, kuigi põhjust kuri olemiseks ei ole – tegelen selle momendi väljajuurimisega.

Olen eesmärgipärasem, näen suuremat pilti (rühm ja kompanii), konkreetsem, kiirem otsuseid vastu võtma ja julgem.
 
Kui Sa võrdled praegust Põhja kompaniid ja oma unistuste Põhja kompaniid, milles see vahe seisneb?
Ma annan endale aru, et unistuste Põhja kompanii on minu ja kõigi teiste põhjakate kätes. Praegune PK ongi võimaluste poolest minu unistuste PK, sest ma saan teha seda, mida ise ütlen, et soovin ja kogen ainult toetavat suhtumist.
Samas on praeguses PK-s liialt ükskõiksust ja vähe vastutust, st minu unistuste PK-s võtaks iga võitleja pisiasjadest alates vastutuse – õppusele saaks õigel ajal regatud, kaitseprillid ei kao õppuse käigus ära ja kui kaovad, siis julgeb võitleja seda ka tunnistada, relv saab päriselt ka hooldatud, mitte ei ole olulisem kiire kojusaamine ning iga õppus loob võitleja iseendale uute teadmiste ja oskuste pagasit, sest TEMA ISE tahab saada paremaks.
 
Ma olen nõus. Kuigi me võime mõelda paremast varustusest, paremast relvastusest ja muust taolisest, ilma inimesteta ja väljaõppeta on see kasutu. Inimesed teevad Põhja kompanii. Meie kaasvõitlejad on meie inspiratsioon, meie motivatsioon, meie rõõm ja meelehärm. Nende pärast ja nende jaoks oleme me kõik valmis tulema ja minema.
 
Kui Sinagi sooviksid olla osa heas meeskonnas ja saada head väljaõpet, vaata www.pohjakompanii.ee 

Artiklid