SS Uudised
02.06.2014

Baltic Sea Shooting Cup 16.-18. mai Taanis

16.-18. Mail toimus Taanis Frederikssundis Baltic Sea Shooting Cup 2014. Tegemist on Läänemeremaade vabatahtlike sõjaliste organisatsioonide vahelise laskevõistlusega. Osa võtsid 6 riiki: Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Taani. 
 
Laskusime Kopenhaageni lennuväljal reede pärastlõunal. Edasi viidi mikrobussiga teiselepoole Frederikssundi linna asuvasse Hjemmeværnet`i (KL analoog Taanis) militaarkompleksi. Reede õhtu sisustati võislusel kasutatavate Taani relvastuse tutvustamisega: püstol SIG P210 9x19mm, vintpüss Colt Canada 5,56x45mm, kergekuulipilduja Colt Canada 5,56x45mm

Laupäeval asuti võistlustulle. Mainin ära, et võistlusel nagu laskmisel ikka, tuleb järgida ohutustehnikat- relv on suunatud lubatud sektorisse, sõrm on väljaspool päästikukaitsed (kui just ei lase), relv on kaitseriivistatud kui vahetatakse asendit või asukohta. 
Esimeseks rajaks sai meil automaadi harjutus, mis koosnes kahest osast. Esimeses osas tuli lasta läbi vineerseina tehtud avade.

Avasi oli kokku 9tk- erinevatel kõrgustel ribad, ruudud. Kõige madalamad täiesti maapinna ligidal, mis tähendas eksootiliste laskeasendite (a la urban prone) kasutamist. Taanlased nõudsid avade vahetamisel relva kaitseriivistamist, mis oli meie meeskonnale võõras ja võttis kõvasti tempot maha... Aega kulus 18 lasu sooritamiseks (igast august 2 lasku) keskmiselt 40-60sekundit.

Teine osa esimesest harjutusest oli 5m kaugusele vintpüssiga laskmine kolme erinevasse märki- esimesse märki 1 lask, teise märki 2 lasku, kolmandasse 3 lasku, tagasi teise märki 4 lasku, tagasi esimesse märki 5 lasku. Kokku 15 lasku. Meie ajad olid ca 6sekundit ja natuke üle...


 
Teine harjutus oli püstoliga. Tuli lasta ainult vasaku käega nelja märki kaks lasku ja parema käega nelja märki kaks lasku. Harjutuse ajal tuli teha vähemalt kaks salvevahetust ja kokku oli neli laskepositisooni. Meie ajad jäid 35 ja ca 50 sekundi vahele.Kolmandas harjutuses lasti meeskonnana tõusvaid märke kergekuulipildujaks modifitseeritud relvast. Märgid asusid 50m kuni 380m. Sektorid jagati korraldajate poolt ära, seega suvaliselt lasta ei saanud. Ainult oma märki. Esimeses osas lasti lamades asendist, teises osas püstilaskekaevikust. Korraldajad ei avalikustanud, palju märke tõuseb ja seepärast ei saanud ka moonakulu arvestada. Padruneid jäi kahjuks üle ja mõned märgid püsti...Neljandas harjutuses lasime automaadist 200m kaugusel olevat elektroonist märklehte 2x10 lasku. Märklaud registreeris lasud ja kohtunikud panid ekraanilt kirja grupi tiheduse. Mõõdeti kahe kaugeima kuuli kaugust teineteisest millimeetrites. Ajakulu ei olnud oluline. Keskmiselt olid tulemused 200-500mm.


 
Viiendas harjutuses tuli joosta 100m, teha 5 kätekõverdust või kükkist hüpet, laadida relv, lasta 100m kauguselt põlvelt asendist elektroonilist täiskuju 10 lasku ja poolkuju lamades asendist 10 lasku. Viimase laskja lõpetamisega läks aeg kinni. 
Sellega sai laskmine läbi. Nagu ikka selgub hiljem, et mitu asja võiks paremini teha ja osata. Väga oluline osa on võõraste relvade puhul arusaamine, kuhu tuleb sihtida. Näiteks 5m kaugusele vitnpüssist lastes, tuli sihtida tublisti vasakule, et lasud märklehe keskele ilmuks...
Laupäeva õhtul selgusid tulemused ja toimus autasustamine. Kolmas koht Soome (2013 a võitja), teine koht Läti, esikoht Eesti. 

Pühapäeval külastasime memoriaali, kuhu on maetud II maailmasõjas hukkunud Taani vastupanuliikumise võitlejad. Sealsamas oli ka hukkamispaik. Postid, mille külge inimesed seoti, olid pronksi valatud. Originaal puupostid on Taani rahvusmuuseumis. Seejärel reis tagasi koju.
 
Eestit esindanud Kaitseliidu võistkond koosnes Põhja kompanii liikmetest.
Võistkonna esindajateks oli mjr Mart Puusepp ja n-ltn Aavo Pekri.  
 
Rändauhinnaks olevat karikat saab näha Männiku lasketiirus. 


 

Uudised