SS Uudised
31.10.2013

Kaitsejõudude Meistrivõistlused laskmises 2013 tagasiside

Kirjutan väikse tagasiside siis Kaitseväe meistrivõistlustest mis toimus 31.oktroobril Nursipalus ja Tsiatsungõlmaal (Üks keerulisemaid koha nimesi Eestis, ei teagi kas kirjutasin õigesti). Ma siis kirjutan sellest taktikalise laskmise poole pealt.
Võistlus algas hommikul kell 0800 seega me vurasime kohale juba eelmise päeva õhtul ning majutusime Põlva lasketiirus.
Võistlusel oli kokku 7 stage
2x pikka(distantsilt) vindi stage
1x püstoli keskmine rada
2x püstoli ühekäe stage
2x multi gun stage (vint ja püstol)

Kuna lasen ka IPSC-i siis see tegi natuke elu lihtsamaks. Reeglid samad nagu IPSC ainukese erinevusega, et oled lahingvarustuses milles vest peab kaaluma vähemalt 10kg ning salve vahetused peavad olema taktikalised ( salved ei tohi maha kukkuda. Muidu saad protseduurilise e -10 punkti)

Päev algas rahulikult. Näitasime relvad ette ning kaalusime varustust. Minu vesti algne kaal oli 4,8 kg seega toppisin 6kg eest liiva taskutesse.
Pull oli see, et ka Belgia meeskond oli esindatud ning nemad kartsid korralikult seda 10kg reeglit ning nende vestid olid 16+kg.

Meie olime siis 2 squadis ning alustasime oma võistlust vindi pikast stagest. Saime kohe soenduseks voodist lasta. Üsna ebamugav asend oli.
Ennem võistlusi ostsin kiirelt ehituspoest suvalised odavad kaitseprillid. Tõde.. ei maksa osta odavaid asju. Kohe pärast esimest stage olid prillid katki.

Edasi liikusime stagele 3.
See oli püstoli stage kus olid igasugused liikuvad märgid. Seal sain kinnitust, et endiselt ma ei oska lasta kiiresti liikuvaid märke. Peaksin seda harjutama. Selles stages sain tervelt -30 punni miss-ide arvelt.
Tundus, et võistlus see kord läheb üsna kehvasti...
Pull oli sellel rajal see, et Uku Tammaru oli küll rahuliku liikumisega aga üllatavalt täpne. Paaris metric märgis lasi ta kaks lasku ühte auku.

Järgmine stage oli nõrgema käega laskmine. Nii, et tugevam käsi hoiab moonakasti käes. Iseenesest lihtne rada. 3x metrik märki ja 3x väikest popperit ja üks suur popper. Kõik lähemal kui 10-12m
Aga seal stagel oli mingi woodoo. Paljud ei suutnud ühte popperit maha lasta. Kuigi ei olnud kuskil viguriga peidetud või midagi sellist.
Altmäe näiteks lihtsalt ei pannud tähele, et üks ei kukkund ümber ning üks võistleja meil lasi 2 salve ära ning ei saanudki ühte popperit pikali (raja pikkus oli tegelikult 10 lasku). Sellest järeldades ma pigem võtsin rahulikult aga läksin kindlapeale välja. Poperid sain kõik esimese lasuga kummuli.

Stage 5 oli sama harjutus ainult, et tugevama käega. Seal liikusid asjad väga kiirelt ja sujuvalt.

Stage 6 oli üks mu lemmik stagesi ja stage kus tegin ka lollima vea. Stagel oli legendaarne auto (vaata ka err uudiseid lingilt. Seal laseb meie võistleja Altmäe). Seal videos tegelt näha kõiki radasi.
http://uudised.err.ee/index.php?06290420

See stage läks mul supper soravalt. Autost lastes läksid plaadid väga kiirelt ja soravalt pikali. Vint käest ja tormasin püstoliga metrik märke laskma. Ning need läksid ka nagu valatult. Kui rada läbi, tuntsin kohe, et see läks iga maru hästi. Kohtunik ütles „unload and show clear“ ning siis see juhtus.. Vabastasin salve, et tühjaks laadida ning salv otsustas sõrmede vahel mitte olla ning kukkus maha. Kohtunik ütles, et kuna rada lõppeb alles käsklusega „range is clear“ siis saan protseduurilise.. Ehk kõik oleks supper hästi läind kuid sain järgmised -10 punni. Pettumus oli suur, et nii lolli koha peal see juhtus.

Edasi kõmpisime oma eelvimasele stagele nr 7. See oli WC poti stage ning multigun. Algasendiks oli potil istumine ja lehe lugemine. Pärast audio signaali püstoliga esimesed 13 märki. Püstol kabuuri ja vindiga ülejäänud märgid. Seal tegin kiirustades lohakuse vea ning ühe märgi jätsin vahele...
Teistel tiimikaaslastel läks see stage üsna hästi.

Võistluse lõpetasime stagega nr 1. See oli vindi stage. Kus pidi laskma pikal distantsil.. u 110m plaate ja märke.. niimodi, et kallistad posti.

Kui võistlus läbi sai arvasin, et läks üsna kehvalt kuna sai mitu lohakuse viga tehtud ning ka liikuvad märgid ei läinud nii nagu oleks võind. Lohutasin ennast sellega, et see aasta sai vähe püssi käes hoitud, et selle tulemusega võiks ju rahul olla kuna trenni ei saand teha.
Siis kui õhtul ootasime Tseatsõngermaal tulemusi hakkas mingi sagimine pihta, et Tallinna malev on 4 koht (pole paha) aga siis tuli mingi viga kuskilt välja ning ümber arvutus ja näe imet. Tallinn võitis üldarvestuses.
Teised võistlejad lasid täpsust üllatavalt hästi, au ja kiitus neile.
Minu üllatuseks oli see, et meie võiskond taktikalises laskmises oli 5 koht. See oli minumeelest väga hea tulemus arvestades seda, et kes olid poodiumi kohtade võistlejad.

Kokkuvõtvalt
Võistlus oli äge ja raju. Sai palju kõmmutada ja harjutada taktikalist laskmist ning erinevaid laskeasendeid lahingvarustuses.
Sellistel võistlustel kindlasti õpib seda, et kuidas peaks varustus seljas olema. Kus salved, kuhu paned salved, millised laskeasendid, kui raske on tegelikult dünaamiliselt liikuda kogu selle kila ja kolaga.
Kindlasti võiks olla taktikalise laskmise õppuseid põhjakompaniis. Kus siis a) räägitakse, et mis ja kuidas asjad käivad b) punkti arvestus on IPSC reeglite järgi (jah, see ajaline surve, et pead olema kiire aga samas ka täpne) paneb tegema vigu ja paneb arusaamale, et kas varustus ikka on see nn hea paigutus. Kas ikka saad kiiresti salved kätte ja salved ära panna. Kui kiiresti saad ikka selle esimese lasu sooritada jne. Ütlen ausalt, et ma olen tänu IPSC ja taktikalise laskmesele palju õppinud, et kuidas peaks varustus olema ning kuidas relva käsitleda ohutult ning samas ka kiirelt.

  

Uudised