SS Uudised
24.05.2013

Põhja kompanii Jalaväerühm Kevadtormil 2013

Kevadtormil osales Põhja kompaniist 1 rühm, mille tegevusest saab lugeda allpool.
15.mai formeerimine.
Kella 8.00-ks kogunesid allüksuste ülemad baasi, kus täideti dokumendid, võeti välja relvad + eri varustus + isikliku varustuse täiendamine.
Jooksvalt esimeseks ülesandeks QRF, mille pani välja 3 JVJ.
Rivistus, kus maleva pealik pidas kõne + kaplani õnnistus.
Motoriseeritud rännak Männikule, linnaku alale. Seal paiknesime 15, 16 ja 17. mai.
15.mai peale lõunat kompanii rünnaku õpe, et harjutada kokku rühmade vahelist koostööd. Nagu arvata oli, tulid välja kompanii nõrgad ja tugevad küljed. Peale lahingut kohene tagasiside. Masinatele ja tagasi laagrisse, kus rühma sisene tagasiside.

16.mai peale hommikusöök linnalahingu õpe, kompanii koosseisus. Esimene sooritus mängiti läbi tati moonaga. Jällegi tulid välja hulk asju, millele rohkem tähelepanu pöörata. Teine sooritus paukmoonaga, mis instruktoritele juba oluliselt rohkem meeldis. Tagasiside ja lõunale. Peale lõunat Männiku karjääris meredessandi õpe. Kiire reeglite tutvustamine ja käsu andmine. Seekord harjutamist ei olnud. Kohe tuli sooritus ära teha. Meiega jäädi väga rahule. Õhtusöök.
17.mai adminn päev. Iga rühm otsustas ise mida teha. Meie allüksuste ülemate otsus oli teha väga intensiivne õpe võitlejatele. Võtsime läbi käemärgid, liikumisviisid, erinevad formatsioonid, topograafia, sideseanss ja proovisime ka JÜA ja rea võitlejaid jagu juhtima panna. Kahjuks plaanide muutumise tõttu jäi tegemata tule initsiatiivi haaramise õpe + tuleliikide harjutamine, mis oluliselt õpetaks tuledistsipliini. Plaanide muutus tõi meie rühmale kaasa LEG-i arvamise, mida teostas 3 JVJ.
18.mai hommiku võileib, majutus kokku ja motoriseeritud rännak KT13 alale. Meie asusime paiknema Kaberneeme poolsaarel. Majutus ülesse ja esimesed lahingukäsud, valmisolekuga minna tõrjuma õhudessanti Valklasse. Nüüdsest liitus meiega sinilindiga hindaja, kes jälgis meie tegevusi alates käsu andmisest kuni lahingutegevuseni.
19.mai valmisolek reageerida Valkla õhudessandile + lisandus uus operatsioon, Jägala õhudessant. Sellesse lahingusse tuli ka minna. Kohtusime scoutidega, kes olid tasemel. Meile roomati põhimõtteliselt 20 m lähedusse ilma, et me oleksime seda näinud. Sellest lahingust õppisingi, et roomamine on liikumis viisidest üks parimaid, kui soovid ennast mitte välja anda. Hästi palav ilm oli ja vajatigi reaalmeditsiini, kuna meestel tekkis veepuudus.
20.mai lakkusime haavu ja olime valmis vastast seekord põrmustama. Hommiku poole harjutasime formatsioone. Järgmine ülesanne oli teostada jalgsirännak.
21.mai külastas meie laagrit kaks helikopterit. Saime õhuhäire. Reegel oli, et iga sõdur teeb kaks lühikest (kolmest) valangut. Kui õhuhäire lõpp oli, tuli moonakulu ettekanded ja reaalsus oli hoopis midagi muud. Kompanii kõik relvad olid suunatud kopteritele ja tule võimsus oli tugev. Tagasisidena saime teada, et mõlemad kopterid hävitati. Ootasime muidugi nüüd väikest rünnakut vastase poolt, aga seda ei tulnud. Edasi saime uue operatsiooni käsu. Teadsime, et reaalselt vastast ei tule. Võtsime vastu otsuse, et allüksusele seda ei ütle ja mängisime läbi käsu andmist, valmisolekuga olema välja sõitma. Kõigepealt tuli RÜ käsk, siis JÜ käsk. Vaatlesime RÜ-ga kuidas JÜ käsku annavad. Tegime ka JÜ tagasiside käsu andmise kohta. Samaaegselt saime ka KÜ uute võimalike operatsioonide kohta ülevaateid.
 

22.mai hommikul selgus, et läheb käiku käsk, kus peame Tsitre poolsaarel hävitama luure poolt tuvastatud vastase ja mitte laskma neil edeneda sadamasse. Tuletoetusrühm mängis vastast. Sellest lahingust õppisime, et vastast ei tohi lasta eemalduda vaid tuleb hoida temaga kontakti. Kui vastane käest libiseb ei tea me mida nad teha plaanivad ja kus täpselt asuvad. Kompanii ja pataljoni tasemel puudub pilt vastasest ja ei tehta õigeid otsuseid.
Õhtul harjutasime järgmisel päeval toimuvaks linnalahinguks. Liikumine hoonestatud alal. Kasutasime selleks masinaid, mis etendasid maju. Õhtuks said kõik mehed asja selgemaks ja tõdesime, et harjutamine teeb meistriks või siis vähemalt saame asjadest ühtemoodi aru.

23.mai Toimus linnalahing Loksal ja õhtul rännak Lauluväljakule.
24.mai lõpu rivistus Lauluväljakul ja lahkformeerimine (relvastuse ja varustuse tagastamine).

n-ltn T.R. Põhja kompanii Jalaväerühma rühmaülem
n-vbl R.L. Põhja kompanii Jalaväerühma rühmavanem 

Uudised